Gevonden door Filip Behiels
Materiaal: brons of geel koper
Diameter: 27,5 mm
Gewicht: 3,27 gr
Voorzijde: De scharlaken vrouw op het zevenkoppig beest met daarvoor Johannes en de Engel ( volgens Barnard,1917 ), of twee koningen in lange gewaden ( volgens Stalzer,1989 ) Tekst: MERITRIX BA : in afsnede APOCALIPS: / CAP : XVII . / H.K.
Keerzijde: Gekroond fictief wapenschild (Duits type), met daarin drie kronen met boven iedere kroon een Olifant naar links. Links en rechts van het schild een vijfbladig roosje. Tekst: INSINGNI : * – CIVIT . BABIL .
Opmerkingen: Uitbreiding naar het oosten (Babylon) van het Engeland-Turkije concept van de serie pictorale jetons van Krauwinckel van 1610 en 1616. Afgebeeld Bijbels motief is “De Vrouw op het Beest” (Openbaring 17:5 En op haar voorhoofd was een naam geschreven, een geheimenis het grote Babylon, moeder van de hoeren en van de gruwelen der aarde. En ik zag de vrouw dronken van het bloed der heiligen en van het bloed der getuigen van Jezus”)
Lit: F.P. Barnard, “The Casting counter and the Counting Board”,, blz. 215, No.49. Stalzer, Rechenpfennige Band 1, blz. 140, No.296. Mitchiner Volume I, blz. 470, No.1663.
Gedetermineerd door Jan Ooms