Gevonden door Mark Boeckhout
Nederland: Provinciaal tot 1795
Materiaal: koper
Diameter: 25 mm
Gewicht: 4,1 gr
Voorzijde: Borstbeeld naar rechts ( Prins Maurits? ). Tekst: MON. NOVA. COMIT. ZELANDIÆ. (of variant) en onder het borstbeeld een burchtje of rozet. Voluit: Moneta nova comitatus Zeelandiae, wat betekent: nieuw geld van het graafschap Zeeland.
Keerzijde: Wapenschild met leeuw in de golven. Boven het wapen nu weer een lage kroon met een bovenzijde van parels. Het jaartal gescheiden aan weerszijden van de kroon. Tekst: LVCTOR. ET. EMERGO. (of variant). Dit betekent: ik worstel en kom boven.

Wapen van Zeeland
Muntmeester: Pieter van der Voorde ( 1634 – 1658 )
Muntteken: ♜ of ❀ ( in dit geval ❀)
Muntmeesterteken: Op de koperen munten van Zeeland komen geen muntmeestertekens voor
Slagplaats: Middelburg
Wettelijke voorschriften: goedkeuring van 14 september 1641 door de Staten van Zeeland, waarschijnlijk op de voet van 58 stuks uit een mark. Toestemming van 11 november 1644 om oorden te slaan voor de VOC. Toestemming van de staten van 21 maart 1653. Toestemming van de staten van 21 maart 1653. Toestemming van de Staten van Zeeland van 22 oktober 1663.
Het jaartal 1644 is erg zeldzaam en pas recent terug gevonden. Uit de notulen van de Staten van Zeeland blijkt dat muntmeester van der Voorde op 11 november 1644 toestemming kreeg om voor 500 gulden aan oorden te slaan bestemd voor de Oost Indische Ccompagnie. Zij zijn dus verscheept naar Oost Indië en waren niet bedoeld voor circulatie in Zeeland. Een oplage van 500 gulden betekent dat ongeveer 40.000 stuks zijn geslagen die waarschijnlijk voor het grootste deel als verloren gegaan moeten worden beschouwd. Zie bij de info van de duiten van het type ZEE.8 voor meer informatie over de toestemmingen om koper tot duiten en oorden te vermunten. Dat de jaartalwijziging 1653/43 bestaat kan mogelijk betekenen dat de jaren 1645 en 1649 niet bestaan. Ook de jaren 1655 (een verkeerd gelezen 1653?), de jaartalwijziging 1657/55 (een verkeerd gelezen 1657/53?) en het jaar 1659 (een verkeerd gelezen 1653 of 1657?) zijn nog niet (door mij) gesignaleerd. Als er alsnog afbeeldingen van deze geclaimde jaartallen opduiken dan worden zij hier uiteraard onmiddellijk opgenomen. Bijzonder is het opduiken van het compleet onbekende jaartal 1644 in MPO veiling 32 onder nummer 926 met de tekstfout EMEROG ipv EMERGO. Dit jaartal is naar mijn weten nooit eerder gesignaleerd. Het exemplaar lijkt mij een origineel Zeeuws product ondanks de tekstfout. Van dit type Zeeuwse oorden zijn imitaties bekend uit Reckheim, deze zijn te herkennen aan hun slechte afwerking en hun afwijkende teksten en of jaartallen (zie bij Reckheim voor een volledige opsomming).
ZEE.6
Gedetermineerd door Mark Boeckhout