Gevonden door Mike de Baere
Materiaal: koper
Diameter: 24 mm
Gewicht: 3,45 gr
Voorzijde: Borstbeeld naar rechts ( Prins Maurits?). Tekst: .MON. NOVA. COMIT. ZELANDIÆ. (of variant) en onder het borstbeeld een burchtje of rozet. De tekst is voluit: Moneta nova comitatus Zeelandiae, wat betekent: nieuw geld van het graafschap Zeeland.
Keerzijde: Wapenschild met leeuw in de golven. Boven het wapen nu weer een kroon met drie fleurons. Tussen de kroon en de bovenzijde van het wapenschild een krulversiering op de bovenrand van het wapen. Het jaartal gescheiden aan weerszijden van de kroon. Tekst: LVCTOR. ET. EMERGO. (of variant). Dit betekent: ik worstel en kom boven.

wapen van Zeeland
Muntmeester: Jakob Boreel (kleinzoon van eerdere Jacob) 1658 – 1678
Muntteken: ♜ of ❀
Slagplaats: Middelburg
Wettelijk voorschrift: ordonnantie gecommitteerde raden van 12 maart 1669 volgens advies rekenkamer van 27 februari 1669, het gewicht werd niet bepaald. Volgens Purmer en van der Wiel 62½ stuks uit een mark (3,94 gram per stuk).
Volgens bovengenoemde ordonnantie zijn van 20 maart 1669 tot 5 augustus 1672 oorden en duiten geslagen . Een exemplaar van het bij Purmer en van der Wiel geclaimde jaartal 1671 heb ik tot nu nog niet gezien. Ook van dit type oorden zijn imitaties bekend uit Reckheim, deze zijn te herkennen aan hun slechte afwerking en hun afwijkende teksten en of jaartallen (zie bij Reckheim voor een volledige opsomming). Er komen ook afwijkende exemplaren voor met correcte teksten welke waarschijnlijk particuliere contemporaine vervalsingen zijn.
ZEE.7
Gedetermineerd door Eric Aerts
Dit is jaartal 1669 ipv 1696. 1696 bestaat niet.
Groet Stef